Nie masz jeszcze konta?

Strona główna z prawa cywilnego
Kazusy z prawa cywilnego
Kazus: Alimenty dla wnuczków Drukuj Email
Do rozwiązania
sobota, 15 listopada 2014 19:40

Anna B. wystąpiła o alimenty na rzecz małoletniego syna przeciwko dziadkom - rodzicom byłego męża Andrzeja B, który jest bezrobotny pracuje tylko dorywczo. Dziadkowie podnieśli, że utrzymują się z niskich emerytur, a rodzice Anny B. są bardzo zamożnymi ludźmi.

Pytanie:

Czy powództwo może być uwzględnione?

 
Kazus: Uznanie za zmarłych Drukuj Email
Do rozwiązania
poniedziałek, 10 listopada 2014 13:38

23 października 1980 roku wyszła z domu 29-letnia Zofia C, osoba chora psychicznie. Zabrała ze sobą swojego 4-letniego syna Michała. Poszukiwania nie dały żadnych rezultatów. Matka Zofii wystąpiła o uznanie jej i swojego wnuka za zmarłych.
pytania:
Kiedy najwcześniej sąd może wydać postanowienie? czy to będzie 01.01.1991r? 
Jaką chwilę domniemanej śmierci wskaże w postanowieniu?

 
Kazus: Tania taksówka? *rozwiązany* Drukuj Email
Rozwiązane
poniedziałek, 10 maja 2010 16:32

Opis: Michał K. skończył dzisiaj 10 lat. Na przyjęcie urodzinowe zaprosił kolegów do McDonalds'a, położonego na peryferiach miasta. Jakoże rodzice utknęli w korku wracając z pracy, Michał K. zadzwonił po taksówkę, nie konsultując tego z rodzicami, i poprosił taksówkarza aby zawiózł go do McDonalds'a. Gdy dojechali na miejsce Miachał K. oświadczył, że nie zapłaci za kurs.

Pytanie: Zaproponuj podstawę prawną na której można było by oprzeć twierdzenia i roszczenia obu stron. Czy Michał K. ma obowiązek zapłaty za kurs?

 
Kazus: Ubezwłasnowolnić czy nie? Drukuj Email
Do rozwiązania
niedziela, 09 listopada 2014 14:30

U Renaty B., zamieszkałej we wsi Dolina Dolna zdiagnozowano schizofrenię urojeniową objawiającej się manią wielkości. Od roku Renata B. przebywała pod troskliwą opieką siostry Maryli U. a w coraz częstszych okresach lucida intervallum powracała do domu, do męża i 12-letniej córki. Jej małżonek wystąpił do sądu z wnioskiem o całkowite ubezwłasnowolnienie, argumentując, iż małżonka bezsprzecznie cierpi na chorobę psychiczną, przez co nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Podnosił, iż ma negatywny wpływ na dorastającą córkę, gdyż w jej towarzystwie zachowuje się wulgarnie.
Oceń zasadność wniosku małżonka, przed jakim sądem powinno toczyć się postępowanie?

 
Kazus: Sprzedane czy nie? *rozwiązany* Drukuj Email
Rozwiązane
poniedziałek, 10 maja 2010 16:26

Opis: Właściciela sklepu muzycznego z płytani winylowymi, Łukasza M., odwiedził jego przyjaciel Karol W. Kiedy, Łukasz M. wyszedł na chwilę do sklepu na przeciwko, klientów podczas jego nieobecności obsługiwał Karol W. Jeden z obsługiwanych klientów zakupił, jak się później okazało, odłożoną dla kogoś innego płytę. Łukasz M. zdążył złapać klienta po swoim powrocie na ulicy i zaproponował zwrot gotówki za płytę. Klient nie był jednak zainteresowany. Wówczas Łukasz M. stwierdził, że osoba, która sprzedała jego rozmówcy płytę, nie jest pracownikiem sklepu i umowa sprzedaży jest nieważna.

Pytanie: Czy twierdzenie Łukasza M. jest słuszne, czy też klient może bez obaw odejść z zakupioną płytą.

 


Strona 1 z 50
rubytealwaskastandardszerokamalastandardduza

Zalecamy używanie Mozilla Firefox przy przeglądaniu portalu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2010. Właścicielem portalu jest firma COMVIDEO Palczewska Krystyna
Portal należy do grupy przypadki.edu.pl

Designed by Templatka.pl