Nie masz jeszcze konta?

Strona główna z prawa cywilnego
Kazusy z prawa cywilnego
Proszę o pomoc:)) Drukuj Email
Do rozwiązania
poniedziałek, 18 sierpnia 2014 00:29

Anna będąca prezesem banku, przeczytała w gazecie ,że zarobiła w 2013 roku 1500000 zł. Jest zaszokowana, gdyz nigdy nie ujawniała prasie wysokości swoich zarobków. Czy doszło do naruszenia dobra osobistego Anny? Czy zmieni kwalifikację prawną fakt, czy informacje te są prawdziwe czy nie?

 
Proszę o pomoc! 2 Drukuj Email
Do rozwiązania
wtorek, 12 sierpnia 2014 08:50

Janusz K. na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku został wpisany w dziale IIksiegi wieczystej KW nr 12345 jako właściciel nieruchomości gruntowej położonej w G. w dniu 16.05.2012 r. Wyrokiem Sądu Okręgowego w G. z dnia 16.09.2012 r. Janusz K. został całkowicie ubezwłasnowolniony z powodu choroby psychicznej. W dniu 30.04.2013 r. Janusz K. sprzedał w formie aktu notarialnego przedmiotową nieruchomość położoną w G. KW nr 12345 za 100 000zł Janowi N. Następnie Jan N. uzyskał wpis w dziale II KW nr 12345 jako właściciel. Janusz K. schował pieniądze uzyskane tytułem ceny w skarpecie. W dniu 15.07.2013 r. opiekun Janusza K. w czasie porządkowania jego mieszkania znalazł przypadkiem wypis aktu notarialnego oraz pieniądze. Zanim opiekun Janusza K. wniósł o wpis ostrzeżenia w KW nr 12345 Jan N. sprzedał przedmiotową nieruchomość Michałowi M. w formie aktu notarialnego. Oceń stan prawny i wskaż kto jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości oraz uzasadnij swoją odpowiedź.

 
Kazus: Tania taksówka? *rozwiązany* Drukuj Email
Rozwiązane
poniedziałek, 10 maja 2010 16:32

Opis: Michał K. skończył dzisiaj 10 lat. Na przyjęcie urodzinowe zaprosił kolegów do McDonalds'a, położonego na peryferiach miasta. Jakoże rodzice utknęli w korku wracając z pracy, Michał K. zadzwonił po taksówkę, nie konsultując tego z rodzicami, i poprosił taksówkarza aby zawiózł go do McDonalds'a. Gdy dojechali na miejsce Miachał K. oświadczył, że nie zapłaci za kurs.

Pytanie: Zaproponuj podstawę prawną na której można było by oprzeć twierdzenia i roszczenia obu stron. Czy Michał K. ma obowiązek zapłaty za kurs?

 
Proszę o pomoc! 3 Drukuj Email
Do rozwiązania
wtorek, 12 sierpnia 2014 08:50

Tomasz Z. chciał sprzedać Karolinie K. niezabudowaną nieruchomość gruntową. Z rozmaitych względów strony uzgodniły jednak, że będzie dla nich z korzyścią, gdy w stosunku do osób trzecich zawierana przez nie umowa będzie miała wgląd darowizny. Strony udały się więc do notariusza Jakuba J. prowadzącego kancelarię notarialną w G. i tam zawarły umowę darowizny przedmiotowej nieruchomości w formie aktu notarialnego .Przed udaniem się do notariusza strony zawarły jednak w zwykłej formie pisemnej porozumienie ,że będzie to umowa sprzedaży nieruchomości gruntowej i oznaczyły w tym piśmie jej cenę na 150 000zł. Karolina K. odmawia zapłaty ceny, natomiast Tomasz Z. jej dochodzi. Oceń stan prawny i uzasadnij swoją odpowiedź.

 
Kazus: Sprzedane czy nie? *rozwiązany* Drukuj Email
Rozwiązane
poniedziałek, 10 maja 2010 16:26

Opis: Właściciela sklepu muzycznego z płytani winylowymi, Łukasza M., odwiedził jego przyjaciel Karol W. Kiedy, Łukasz M. wyszedł na chwilę do sklepu na przeciwko, klientów podczas jego nieobecności obsługiwał Karol W. Jeden z obsługiwanych klientów zakupił, jak się później okazało, odłożoną dla kogoś innego płytę. Łukasz M. zdążył złapać klienta po swoim powrocie na ulicy i zaproponował zwrot gotówki za płytę. Klient nie był jednak zainteresowany. Wówczas Łukasz M. stwierdził, że osoba, która sprzedała jego rozmówcy płytę, nie jest pracownikiem sklepu i umowa sprzedaży jest nieważna.

Pytanie: Czy twierdzenie Łukasza M. jest słuszne, czy też klient może bez obaw odejść z zakupioną płytą.

 


Strona 1 z 47
rubytealwaskastandardszerokamalastandardduza

Zalecamy używanie Mozilla Firefox przy przeglądaniu portalu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2010. Właścicielem portalu jest firma COMVIDEO Palczewska Krystyna
Portal należy do grupy przypadki.edu.pl

Designed by Templatka.pl