Nie masz jeszcze konta?

Strona główna z prawa cywilnego
Kazusy z prawa cywilnego
Kazus:Zasiedzenie Drukuj Email
Dodany przez Kaja   
wtorek, 21 czerwca 2016 16:31
  • 1.3.1992 r. zmarł Jan O. Cały majątek w spadku zapisał swojej córce Marii G, która na stałe mieszkała w Hiszpanii. W testamencie pominął drugą córkę – Oldze W, gdyż ta mimo jego sprzeciwu poszła na studia weterynaryjne a nie architektoniczne. W skład spadku, oprócz innych składników, wchodziła działka rolna z gospodarstwem w gminie Garwolin. Maria G poprosiła siostrę, aby zaopiekowała się w jej imieniu działką, dała jej klucze i dokumenty.
  • W marcu 1993 r. siostry pokłóciły się . Olga stwierdziła że pozbawienie jej spadku było niesprawiedliwe, a działka w Garwolinie się jej należy. Mimo sprzeciwów siostry  w maju 1993 r. urządziła tam stadninę koni i zachowywała się jak właściciel. Tak też była traktowana przez sąsiadów.  Maria w tym czasie poważnie zachorowała, była w Hiszpanii i poza listami i telefonami nie mogła podjąć  żadnych działań w sprawie działki. 24 kwietnia 2002 r. Olga W wydzierżawiła stadninę swojemu przyjacielowi Markowi Z, który płacił jej comiesięczny czynsz.  Olga w ogóle przestała się zajmować stadniną i działką, opłacała tylko podatki od nieruchomości.
  • Olga W zginęła w wypadku samochodowym 12 września 2010 r. Jej jedynym spadkobiercą jest syn – Stefan W Po jej śmierci Marek Z nadal korzystał ze stadniny, płacąc czynsz dzierżawny jej synowi – Stefanowi W.
  • W 2014 r. Maria G zażądała od Marka Z opuszczenia stadniny i wydania jej działki. 20 kwietnia 2014 r. wniosła przeciwko niemu pozew do sądu o wydanie nieruchomości. Marek Z broni się zasiedzeniem działki jako następca Olgi W. Takie samo roszczenie wobec Marka Z  zgłosił również syn Olgi W – Stefan W, twierdząc że to on zasiedział działkę

Czy nastąpiło zasiedzenie działki – jeżeli tak to z jaką datą i na czyją rzecz? Jakie elementy są konieczne do zasiedzenia? Czy bieg zasiedzenia można przerwać?

 
Kazus:Prawo cywilne Drukuj Email
Dodany przez Kaja   
wtorek, 21 czerwca 2016 16:29

Jan X i  Jerzy Z, będący przedsiębiorcami, zawarli umowę sprzedaży komputerów.  Jan X miał zapłacić Jerzemu Z cenę 10.3.2005 r. Kiedy w styczniu 2007 r. Z.  zażądał od niego pieniędzy, X zwodził go, twierdząc, że zapłaci na koniec miesiąca, a potem trzykrotnie w ostatniej chwili przekładał termin przelewu pieniędzy, tłumacząc się problemami z kontem bankowym. 20.3.2007 r. Z.  wystąpił na drogę sądową w celu odzyskania wierzytelności. X podniósł zarzut przedawnienia roszczenia (jest on  dwuletni przy sprzedaży w ramach przedsiębiorstwa). Z.  twierdzi, że mimo iż upłynął termin przedawnienia, to ze względu na wcześniejsze zachowanie X podniesienie przez niego zarzutu przedawnienia powinno być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Czy ma rację?

Jaki wpływ na rozstrzygnięcie ma sposób, w jaki X i Y prowadzili rozmowy co do przełożenia terminu płatności?

 
kupno i sprzedaz, pełnomocnictwo Drukuj Email
Dodany przez daria1214   
wtorek, 14 czerwca 2016 21:10

1.17 leszek sprzedał motor swojemy koledze na miesiąc przed osiemnastymi urodzinami spodziewając się, żę na 18 urodziny otrzyma w prezencie samochód. Nie otrzymawszy jednak samochodu domaga sie od kolegi zwrotu motoru. Czy zasadnie?
2. 19 Kasia w czasie przerwy kupiła w sklepiku zeszyt z okładką ze zdjęciami jej ulubionych aktorów. Sprzedawczyni zażądała ceny przekraczającej pięciokrotną wartość zeszytu. Cena została zapłacona. Czy umowa była ważna?
3. własciciel stadniny Piotr udzielił pełnomocnictwa Grzegorzowi do sprzedaży dwóch koni czystej krwi arabskiej. Kupujący zaproponował szczególnie korzystną cenę. Grzegorz sprzedawał wiec 6 koni. Piotr domaga się zwrotu 4 koni.
4. 80 Janina straciła wzrok. postanowiła udzielić swojej córce pełnomocnictwa ogólnego do zarządu swoim majątkiem. w jakiej formie pełnomocnictwo powinno być udzielone.
5. W dniu 6.07.2015 Antoni wysłał błażejowi ofertę sprzedaży obrazu. Błażej otrzymał list 06.07.2015. dnia 07.07 Antoni zmarł na zawał . błazej odpisał że ofertę przyjmuje. Czy przyjęcie oferty przez Błażeja wiąże spadkobierców Antoniego?
6. w Dniu 06.07.2015 artysta Antoni wysłął do właścieciela domu Błażeja ofertę wykonania ogrodzenia domu. Błażej otrzymał list  08.07.2015. Dnia 07.07 Antoni zmarł. Czy przyjęcie oferty przez Błażeja wiąże spadkobierów Antoniego?
7.Eugeniusz był właściecielem rodowej porcelany. Z uwagi na trudności finansowe był zmuszony do jej sprzedaży. Postawił jednak kupującemu  warunek, że sprzedaży dokona wyłacznie pod nadzorem notariusza. Kupujący udał się więc z Eugeniuszem do kancelarii. Natariusz oświadczył jednak, żę forma ta jest zbyt poważna do dokonywania tak błahych czynności jak sprzedaż porcelany.
8.Jan był umocowanym do dokonywania czynnosci zwykłego zarzadu, które obejmowały zarząd nieruchomościami lokolowymi Zbigniewa. Wczasie trwania pełnomocnictwa zawarł umowę sprzedaży jednego z lokali. Czy umowa jest ważna?
9. Antoni prowadzi hurtoweanię, a Błażej Sklep. Błażej zamówił u Antoniego 50 zestawów pisaków szkolnych. Następnego dnia Antoni wysłą e maila do  Błażeja,że ofertę przyjumuję. Błażej zanim przeczytał email zadzwonił do Antoniego, aby odwołać zamówienie( ale już po wysłaniu maila) Antoni jednak dostarczył pisaki i domoaga sie zapłaty ceny.

 
Kazus - proszę o pomoc w rozwiązaniu Drukuj Email
Dodany przez malwaa45   
poniedziałek, 13 czerwca 2016 22:12

Stan faktyczny:

1) X wykonał szereg robót remontowych na rzecz Y. Wykonanie części prac X zlecił V. Rozliczenie między X a V nastąpiło poprzez dokonanie przelewu na tego ostatniego wierzytelności przysługującej X wobec Y o zapłatę wynagrodzenia. Następnie X wysłał do Y pismo odwołujące wszystkie cesje płatności, twierdząc, że odstąpił od umowy, jaką zawarł z V. Wcześniej jednak Y zapłacił wierzytelność V. Czy X może żądać od Y zapłaty na swoją rzecz świadczenia?
2) Czy odpowiedź byłaby inna, gdyby X wysłał jeszcze przed zapłatą pismo do Y, w którym przekazywał mu informację, że nie doszło jednak do zawarcia umowy przelewu z V, jednakże Y mimo wszystko zapłacił pieniądze V, uzasadniając to tym, iż X nie mógł jednostronnie cofnąć dyspozycji przelewu?1) X wykonał szereg robót remontowych na rzecz Y. Wykonanie części prac X zlecił V. Rozliczenie między X a V nastąpiło poprzez dokonanie przelewu na tego ostatniego wierzytelności przysługującej X wobec Y o zapłatę wynagrodzenia. Następnie X wysłał do Y pismo odwołujące wszystkie cesje płatności, twierdząc, że odstąpił od umowy, jaką zawarł z V. Wcześniej jednak Y zapłacił wierzytelność V. Czy X może żądać od Y zapłaty na swoją rzecz świadczenia?Stan faktyczny:

 
Kazus: Prokurent Drukuj Email
Dodany przez karolina95   
wtorek, 24 maja 2016 14:01

Proszę o pomoc z pytaniami

Jan K. jest prokurentem ABC sp. z o.o., zajmuj
ącej się nawiązywaniem kontaktów handlowych i dystrybucją części samochodowych. Prokura została ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym. Powołując na prokurenta Jana K., zarząd spółki zastrzegł, że nie jest on umocowany do zawierania wszystkich umów w imieniu spółki a jedynie tych dotyczących zakupów wyposażenia nieruchomości należących do spółki. Pozostały zakres umocowania zgodny był z ustalonym przez ustawodawcę. W okresie letnim Jan K. wyjechał na wakacje a funkcję prokurenta przekazał swojemu synowi Andrzejowi K. gdyż darzył go zaufaniem. Andrzej K. zawarł w tym czasie w imieniu spółki umowę na dostawę opon zimowych do samochodów, przekazanych do dyspozycji przedstawicieli handlowych niniejszej spółki. Po powrocie z wakacji Jan K. zauroczony miejscem odpoczynku postanowił zbyć jedną z nieruchomości należących do spółki a następnie zakupić w jej imieniu nieruchomość w nadmorskim kurorcie. Rozpoczął już wstępne rozmowy z właścicielem konkretnej nieruchomości i zamierza podpisać umowę, cena jest bardzo atrakcyjna i jest przekonany, że prezesowi spółki pomysł bardzo się spodoba.

  1. Czy zastrzeżenie dotyczące zakresu prokury jest skuteczne? Dlaczego?

  2. Czy Jan K. może przekazać prokurę swojemu synowi? Dlaczego?

  3. Czy Jan K. w przedstawionym stanie faktycznym może zbyć nieruchomość należącą do

    spółki? Dlaczego?

 
Kazus: Uznanie za zmarłego Drukuj Email
Dodany przez psychodelizm   
wtorek, 17 maja 2016 19:49

46 letni janusz i jego 19 letni syn stefan plywali jachtem po baltyku. 10.07.1987r. droga radiowa powiadomili rodzine ze powroca za 2 dni do domu. Kiedy 12.07.1987r. jacht nie zawinal do portu, zaniepokojona zona Janusza powaidomila jednostke ratownicza, ktora podjela poszukiwania. Po paru dniach kolo rozewia morze wyrzucilo szczatki jachtu. Ustalono takz ze okolo godziny 2 w nocy 11 lipca 1987r. doszlo do zderzenia tankowca z jachtem odpowiadajacym opisowi zaginionej jednostki. Kiedy Janusz i Stefan moga zostac uznani za zmarlych?

wg art.30pkt1 janusz moze zostac uznany za zmarlego po 6 miesiacach, a co z synem? w czasie katastrofy mial 19 lat a wg przepisu art.29pkt2 kc uznanie za zmarlego nie moze nastapic przed koncem roku kalendarzowego w ktorym zaginiony ukonczylby lat 23.

sugerowac sie wlasnie tym przepisem czy moze przepisem z art. 32 Jezeli kilka osob utracilo zycie podczas grozacego im niebezpieczenstwa domniemywa sie ze zmarly jednoczesnie?

 
Kazus: Współwłasność a hipoteka - zakaz sprzedaży udziału Drukuj Email
Dodany przez darios94   
środa, 04 maja 2016 22:04

Nieruchomość stanowi współwłasność Jarka i Lecha w udziale 1/2. Lech obciążył swój udział hipoteką na zabezpieczenie kredytu przez Edgara. LEch zamierza sprzedać swój udział Jarkowi. Wierzyciel Marian wystąpił do sądu o orzeczenie zakazujące sprzedaży udziałów do czasu zapłaty wierzytelności zabezpieczającej hipotekę. Ponadto w celu realizacji swojej wierzytelności pozwał Lecha i Edgara, domagając się zapłaty dłużnej kwoty.

 
Kazus: Przedawnienie wobec osoby przystępującej do długu Drukuj Email
Dodany przez rin_dj   
środa, 20 kwietnia 2016 22:42

a

 
Kazus: Zarzuty wobec nabywcy długu Drukuj Email
Dodany przez rin_dj   
środa, 20 kwietnia 2016 22:28

a

 
Kazus: Zapłata ceny przez dłużnika kupującego Drukuj Email
Dodany przez rin_dj   
środa, 20 kwietnia 2016 22:19

a

 
Kazus: Przysąpienie do długu czy skuteczne Drukuj Email
Dodany przez rin_dj   
środa, 20 kwietnia 2016 22:11

a

 
Kazus: Ślub z nieboszczykiem, czy możliwe? Drukuj Email
Dodany przez moniamaadzia12   
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 09:14

Marek B., ciężko chory na nowotwór mózgu, postanowił, że zawrze związek małżeński z Martą S. Termin zawarcia związku małżeńskiego wyznaczono na 13 marca 2015 r. 1 lutego 2015 r. Marek B. powziął wiadomość, że na początku marca będzie musiał wyjechać na operację do szpitala specjalistycznego w Berlinie. W związku z tym 3 wystąpił do sądu o udzielenie zgody na zawarcie związku małżeńskiego przez pełnomocnika w osobie Marzeny B. 15 lutego 2015 r. zezwolenie zostało udzielone i w przeddzień wyjazdu, tj. 1 marca 2015 r., Marek B. udzielił Marzenie B. pełnomocnictwa na piśmie z notarialnie poświadczonym podpisem i wskazał w nim, że małżeństwo ma być zawarte z Martą S. 12 marca 2015 r. o godz. 22 Marek B. zmarł. O jego śmierci nie powiadomiono jednak w tym dniu krewnych zmarłego ani Marty S. 13 marca 2015 r. o godz. 9.00 w Urzędzie Stanu Cywilnego w K. zostało złożone przez Martę S. oraz pełnomocnika Marka B. - Marzenę B. - oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński. O godz. 10.00 Martą S. została poinformowana o śmierci Marka B. Pytania: 1. Czy śmierć Marka B. spowodowała wygaśnięcie pełnomocnictwa? 2. Czy doszło do zawarcia związku małżeńskiego?

 


Strona 1 z 29
rubytealwaskastandardszerokamalastandardduza

Zalecamy używanie Mozilla Firefox przy przeglądaniu portalu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2010. Właścicielem portalu jest firma COMVIDEO Palczewska Krystyna
Portal należy do grupy przypadki.edu.pl

Designed by Templatka.pl